Шлях юзера, чи кольорова гама в інтер’єрі
У кожного хоча б раз в житті трапляється… ремонт. Цю історію ми почули від подруги. Це історія про перефарбування стін. Але виявилося, що це довгий шлях, сповнений роздумів і переживань. Нам було дуже цікаво. Адже якщо хочеш зрозуміти замовника, думай як замовник.
Передісторія
Сірість надворі, сірість в квартирі, сіро-біла кімната. В душі така само історія. А що ви хотіла? Нас формує наше оточення. Що бачимо, те і відчуваємо.
Вирішила я, значить, додати яскравості в життя. І почала я, звичайно, з того, що бачу, відкриваючи очі кожного ранку – з кольору стін своєї кімнати.
Ой! Вибачте. Забула представитись. Я Зоя, бухгалтер зі стажем. На роботі із яскравого – нові папки в шафі та оновлений дизайн програми звітності.
З чого почати? Перша думка – з дизайнера. Та ну не… Проконсультуюсь у знайомих. От зараз подрузі зателефоную. Вона точно знає, бо тільки зробила ремонт.
Якщо тезово, розмова наша була десь приблизно такою:
- Привіт, як справи?
- Привіт. Норм.
- Ремонт зробили?
- Так.
- І як ви з цим впорались?
- Вісім разів розлучалися і чотири перефарбовували та переклеювали. Тому що відтінки не співпадали.
На цьому консультація закінчилась. Із корисного – я прийняла рішення зайнятися питанням самостійно. Я що не виберу собі колір шпалер чи фарби?! Та легко! Он в минулому році робили ремонт у транспортному відділі, шпалери гарні, яскраві, разом з папками замовляла.
І понеслася ця бричка по просторам інтернету…
Пошук
Перший запит до гуру інформації, забиваю в пошуку «підібрати палітру кольорів для інтер’єру».
А тут виявляється, розумні люди вже все придумали. І чемно натякають, замовте дизайн і не ламайте інтернет. Та ні, то ж не річний звіт. Нас так просто не візьмеш.
Перша стаття, на яку я натрапила, була про те, як підібрати гармонійні поєднання кольорів відповідно до стильового оформлення інтер’єру.
Колірні палітри для інтер’єрів різних стилів
Для кожного стилістичного напрямку є своя гама для вибору колірної гами для квартири або будинку. Так, наприклад:
- Для стилю лофт характерні натуральні кольори (кольори конструктивних елементів) – сірий, цегляний, чорний тощо.
- Для скандинавського стилю – комбінація білого, текстури деревини та яскравого або насиченого кольору (блакитного, жовтого, темної теракоти, складних синіх чи зелених кольорів).
- Стиль мемфіс навпаки відрізняється комбінацією яскравих відкритих контрастних кольорів.
- Інтер’єр в стилі прованс має бути делікатним, кольори здебільшого пастельними та світлами (молочно-білий, блакитний, беж тощо).
- Мінімалістичні інтер’єри в основному білі з точковим вкрапленням контрастних кольорів.
Моя квартира в стилі фьюжн, напевне. Адже інтер’єр склався сам собою під впливом часу, нашарувань різних ремонтів. Тому, напевне, стиль почекає іншого часу, коли назріє задача глобального ремонту. А поки зупинимось на зміні кольорів однієї кімнати.
Психологія кольору
Це був наступний напрямок мої роздумів. Адже ще зі школи я пам’ятаю, що зелений колір має заспокоювати, а червоний, навпаки, бадьорити. Але як це працює в інтер’єрі, якщо ввечері простір має формувати одну атмосфера, вранці іншу?
Як виявилось, психологічне сприйняття різних колірних гам для інтер’єру – питання просто невичерпне. Дещо більше досліджений вплив кольорів в маркетингу, бо має короткотривалішу та краще вимірювану імплементацію. Погодьтеся, застосувати певний домінуючий колір в рекламній компанії та виміряти її вплив на продажі легше, ніж визначити вплив кольору інтер’єру на стан на настрій людей. Але, в цілому, є певні базові речі, які більше пояснюються особливостями людської психології, а не сферою застосування кольорів.
Якщо коротко то:
- Теплі кольори (жовтий, помаранчевий, червоний) та їх відтінки дійсно додають приміщенню враження теплоти та сонячного світла. Тому вам рекомендовані такі кольори, якщо ваша кімната виходить вікнами на північ.
- Холодні кольори (синій, фіолетовий тощо) «охолоджуть» приміщення. Можете використовувати їх для південної та східної сторін квартири. Або для тих стін, на які більше за все потрапляє сонячне світло.
- Насичені та відкриті кольори дуже енергійні та життєрадісні. Згадайте лише червоні логотипи Formula 1 (швидкість) та Coca Cola (свято та молодіжний двіж). В інтер’єрі кольори працюють за тим же принципом, але підсиленим в рази. Тому будьте обережні – великі яскраві площини можуть втомлювати. Використовуйте такі кольори в деталях.
- Темні, насичені, складні кольори формують відчуття врівноваженості та спокою. Їх класно використовувати для спальні або кабінету. Зазвичай люди бояться темних кольорів в житлі і починають їх висвітлювати та розбілювати. В результаті отримують інтер’єр пряничного будиночку. Не бійтесь зробити одну чи дві стіни в кімнаті темними. Краще збалансуйте враження світлими меблями або текстилем.
- Світлі кольори (білий, молочний, світлий беж або сірий) створюють атмосферу легкості та наповнюють інтер’єр повітрям. Якщо у вас квартира-студія з перетікаючим вільним простором – така кольорова гама може бути ідеальним рішенням.
Від кількості отриманої інформації я зависла. Почала копати глибше. Заплуталась. Виявилось, є спеціалізовані усілякі тонкощі, купа нюансів. Типу розкладки кольорів для інтер’єру.
Розкладка кольорів
Це заздалегідь підібрані та складені за певними принципами палітри кольорів для кімнати. Ви можете не заглиблюватись в нюанси поєднання кольорів, в а користуватись підібраними комбінаціями, як готовими рішеннями. Забиваєте в пошуку щось типу «поєднання кольорів палітра» і дивитесь, які відтінки вам більше до вподоби.
Є декілька правил, які дозволять правильно підібрати колірну гаму інтер’єру.
Мій особистий покроковий план дій:
- Спершу подумайте, яку атмосферу ви хочете відтворити в приміщенні. Який колір вам перший спадає на думку? Беріть його за основу. Це і буде ваш головний колір. І вже тоді вам знадобляться палітри кольорів для інтер’єру або палітра підбору кольору для будинку.
- Основний колір в палітрі для інтер’єру – це колір, який займе найбільшу площу в вашому помешканні. Це може бути підлога, стіни, габаритні меблі. А далі вам треба подумати, як підібрати гармонійні поєднання кольорів. Ви можете додавати яскраві акценти, наповнюючи приміщення світильниками, кріслами, подушками, пуфами комплементарних кольорів, які вам спадуть на думку. Не забувайте при підборі про дизайнерську палітру поєднання кольорів. Це вже ваша настільна книга до закінчення перевтілення помешкання.
- Акцентом може бути ваш улюблений колір, близький до основного або контрастний. Але не перенаситіть кімнату контрастами. Контрастний колір повинен займати маленьку площу в помешканні, бо ризикуєте зробити собі не кімнату відпочинку, а новорічну ялинку, на якій не вистачає хіба що яскравих вогників.
Реалізація задуму
Уявімо, що нарешті ви вирішили, що ви молодець. Все підібрали по колірній палітрі для інтер’єру, уявили, пораділи. Сумніви залишились позаду, а ви все ще залишились спокійною, адекватною людиною, навіть око смикатись перестало. Не поспішайте, адже зараз починається найцікавіше. Знайти це все в реальному житті.
І тут я б хотіла вам дати кілька порад.
- Вам необхідно зібрати зразки кольорів. Найкраще мати велику палітру кольорів або каталог кольорів. Дизайнери називають цю штуку віялом. В ній зібрані відтінки з марками кольорів. Універсальні позначення – RAL (менша палітра кольорів в інтер’єрі) або NCS (більша палітра). По цьому каталогу ви можете вибрати потрібний вам колір і по маркуванню вам закольоруют фарбу в будь-якому будівельному магазині.
- Не довіряйте своєму оку та пам’яті, зберіть усі зразки і носіть їх з собою. Якщо ви з якоїсь причини забули все невідомо де, краще в магазин не заходьте. Тому що ви обов’язково придбаєте те, що буде вам нагадувати, як ви помилились. Ну або буде вас дратувати до наступного ремонту. Але є позитивний момент – ви підкачаєтесь. Тому що, як правило, ці зразки мають вагу.
- Якщо у вас немає цієї палітри кольорів для дизайнера інтер’єру, ви не хочете її купувати або позичати, не засмучуйтесь. Підберіть колір по взірцю, яким може бути будь-який предмет – тарілка, обкладинка книги, деталь сукні. Але пам’ятайте, що цю річ вам треба буде взяти з собою в магазин. Там вже спеціалісти допоможуть вам по каталогам підібрати правильне маркування та змішати відтінки так, щоб ви врешті решт отримали бажаний результат в своєму інтер’єрі.
А тепер відкрию вам величезний секрет. Як не потрапити в цю м’ясорубку і не проходити всі ці кола квесту.
Виявляється, у світі є люди, які в цій м’ясорубці – як риба в воді. По колам ходять з заплющеними очима, ще й кайфують від цього. Ви навіть уявити собі не можете, скільки, часу, сил, нервів і, головне, коштів вони вам збережуть. Це дизайнери.
Один дзвінок, зустріч – ви розповіли свої фантазії за чашечкою кави, і все. Далі це робота дизайнера. І він сам уже бігає зі своїми дизайнерськими палітрами, підбирає палітру інтер’єрних рішень. А ви собі спокійно займаєтесь своїми справами.