Модульні будинки – вирішення проблеми чи гетто
З чого все почалося
Перші згадки про щось, що нагадує модульні будівлі, з’явилися приблизно в XIX столітті. Але широку популярність така технологія набула в США початку XX століття. Посприяло цьому різке зростання потреби в новому житлі, що швидко зводиться.
У західних країнах модульні будівлі були популярні переважно в районі Сибіру та Заполяр’я.
Але що означає це “популярно” і, власне, модульний будинок, що це?
Популяризація
Популярний простими словами – такий, що користується високим попитом у конкретний момент часу. І попит на модульне будівництво, зокрема, виникає після масового руйнування будівель через різні причини.
Забудова міст східної Європи після Другої світової війни здійснювалася переважно завдяки модульним рішенням. Модульний будинок це, зокрема, і звичні нам панельки. Вони теж складаються з швидкомонтованих модулів, які створюються на виробництві.
У певний період масштаби модульного будівництва в нашій країні знизилися, рішення стали індивідуальними.
Але війна повернула тему до списка найактуальніших. Зараз хіба що лінивий архітектор не замислювався над питанням “унікального” варіанта модульного будинку. Це ми жартуємо, звісно. Але в кожному жарті є частка правди.
Тепер, коли ми розуміємо, що означає модульний будинок, розберемо, з чого робиться модульний будинок. Модульні будинки бувають як із СІП панелей, залізобетонних панелей, так і фабрично зібраних готових конструкцій із будь-якого матеріалу.
Давайте обговоримо плюси та мінуси модульного будинку.
Модульні vs тимчасові?
Відповідь на питання “чим погані модульні будинки” може здатися очевидною. Більшість подібних будинків – тимчасові споруди, що швидко зводяться, тому розраховані на мінімум комфорту. Хоча не все так однозначно. Надійність модульних будинків, залежно від матеріалів, з яких вони виготовлені, може не поступатися цегляним або залізобетонним. Але ця теза актуальна, якщо ми говоримо про капітальні будинки, а не “вагончики” або “морські контейнери”, на які часто розраховують при забезпеченні запиту людей, які залишилися без житла.
Вагончик завжди залишиться вагончиком. І немає нічого довговічнішого, ніж будь-яке тимчасове рішення. Тому розглядати “вагончики” як модульне житло з розрахунком на те, що через якийсь час ці об’єкти можна буде використовувати в іншому цільовому призначенні, необачно. Це підтверджує досвід багатьох країн, зокрема й України.
Модульні, але постійні
Іншим типом популярного модульного будівництва в нашій країні стають збірні будинки із модульних конструкцій. Цей тип розрахований на постійне проживання.
Один із найпоширеніших варіантів – СІП-панелі. Структурна ізольована панель – це виріб, який із внутрішньої та зовнішньої сторони складається з плит ОСБ, а простір між ними заповнюється під високим тиском пінополістиролом. Таким чином виходить свого роду сендвіч панель. Це непогане рішення. Але мешканці таких будинків мають бути готові до скрипів деревини та сусідства з різними гризунами. Так, деревина оброблена спеціальними складами, але в порівнянні з цеглою або бетоном ОСБ програє.
У Португалії є чудові приклади модульного будівництва з “сендвіч панелей”, в яких внутрішня та зовнішня сторони виконані в бетоні. Модулі для цієї будівлі виготовлені індивідуально під проект. Таке рішення дозволило скоротити терміни на майданчику.
Є досить легкий у плані виготовлення та зборки тип модульних конструкцій – ЛСТК. Легкі сталеві тонкостінні конструкції. Швидше за все ви чули про неї вже не раз. Це “будинки за Канадською технологією”. Справді, сама технологія була розроблена ще в 50-х роках ХХ століття в Канаді, де, власне, і отримала найширше застосування. До нас у країну вона потрапила нещодавно, приблизно 10 років тому.
Перевага такої технології в тому, що на будівельний майданчик вам приїжджають вже готові секції, які збираються як конструктор, за кілька днів.
Але технології розвиваються і те, як роблять модульні будинки, складно описати в одній статті. Головне, що слід пам’ятати – модульне це не завжди погано. Але завжди менш передбачувано.
І що із цим робити?
Якщо зібрати всі мінуси модульних будинків, то серед них можна виділити найголовніший, і це відсутність у людей довіри до такого типу будівництва. Просто тому, що в нашій свідомості це витрати коштів на тимчасову і ненадійну конструкцію.
Насправді мінуси модульних будинків не такі суттєві. Єдине, не варто вважати, що модульні будинки набагато дешевші у реалізації, ніж капітальні.
Вибір робить кожен самостійно. Можна отримати готовий будинок за три місяці в комплекті з гарантією від будівельної компанії або чекати півроку, але йти традиційнішим і перевіреним шляхом.
У боротьбі модульних будинків за і проти ми не хотіли, щоб наша думка була вирішальною. У будь-якому випадку ми готові надати вам експертну консультацію для ухвалення правильного рішення.