Наш ТОП-3 оригінальных бібліотек світу
Професійна ерудиція – обов’язкова складова роботи архітектора чи дизайнера. Тому в поїздках ми вирушаємо часто не за екскурсійними туристичними маршрутами, а складаємо свої, профорієнтовані. Зараз розкажемо наш власний ТОП відвідин бібліотечних установ в різних містах та країнах. І розкажемо, що саме нас вразило чи зацікавило. Отже, починаємо.
Королівська бібліотека Швеції, Стокгольм, Швеція
В 2019 ми студією вирушили в Стокгольм на виставку Stockholm Furniture Fair. Чудове місто, цікава виставка, прикольна подорож. Локацію на Google мапі помітили, гуляючи містом. Напис виглядав так: “Kungliga biblioteket”. Ну що поробиш, оминути biblioteket було б поганим рішенням.
Уявіть наше захоплення, коли виявилось, що слово Kungliga означало “королівська”. Це була Королівська бібліотека Швеції. Тільки погляньте на цей інтер’єр читальної зали – краса в чистому вигляді.
Здивувало те, що вхід вільний. Дуже мало персоналу, всі системи автоматизовані: є система відеонагляду, контролю доступу. Відвідувачі можуть потрапити лише в дозволені зони. В зали, призначені лише для читачів або персоналу, вхід за картками доступу. До історичної будівлі добудований величезний об’єм з семи підземних поверхів. Чотири із них – це автоматизоване книгосховище. Інші три – читальні зали різного призначення.
В бібліотеці в окремому приміщенні зберігається дуже цінна книга – Codex Gigas або Біблія Диявола. Для цієї книги створені спеціальні умови збереження – температурний режим, освітлення, безпека. Повністю всі сторінки Кодексу відцифровані, їх можна побачити на екрані.
Отже, що цікавого з архітектурної точки зору:
- Естетика оформлення читальних залів. Це класична бібліотека. Її можна віднести до найвеличніших бібліотек світу. Але інтер’єр стриманий і досить демократичний. Немає активних декорів, різьблення тощо. Водночас, підбір кольорів і матеріалів визначають високий статус цього закладу.
- Зручна інтуїтивно зрозуміла навігація та інженерні рішення створюють user friendly середовище. Для функціонування закладу не потрібна велика кількість обслуговуючого персоналу, що інколи, на жаль, асоціюються з наглядачами.
- Забезпечено доступ до експозиції стародруків та цінних видань. Зазвичай такі книги зберігаються в книгосховищах зі спеціальним режимом та видаються за запитом. Але запиту може і не бути, якщо більшість людей не будуть знати про існування таких цінних книг.
Громадська бібліотека, Ейндховен, Нідерланди
Тут потрібна невелика передісторія про місто. В Ейндховені знаходилось дуже потужне виробництво компанії Philips. В місті навіть є музей історії цієї компанії. Але з часом через економічні обставини виробничі потужності повністю були перенесені до Китаю. Ейндховен був на межі банкрутства, великою проблемою було безробіття. Незрозумілим було питання, що робити з колишніми будівлям заводу. Після тривалої роботи експертів було прийняте рішення ревіталізувати колишні промислові території, створивши арт-кластери. І місто отримало нове життя, наповнилось зовсім іншою категорією жителів, заходів тощо.
Громадська бібліотека Ейндховена також займає поверх колишньої промислової будівлі. Це нова сучасна установа, в якій втілено багато сучасних підходів до подібних просторів.
Знову ж таки мінімум контролюючого персоналу, який слідкує за тишею та сварить молодих людей за невміння користуватись каталогом. Не знаю, як у вас, а я маю травму з часів студентського віку на цю тему. Я в свій час, коли писала дисер, чудово розуміла, як користуватись смартфоном, інтернетом тощо. А каталогом – ніт, не вміла. За що отримала докір від жіночки з дивовижною зачіскою. В Ейндховенській бібліотеці каталог електронний. Якщо ви хочете взяти книгу додому, підходите до автомата, заходите в свій аккаунт та скануєте штрихкод на книжці. Ніяких формулярів. Швидко та зручно. В інтер’єрі сучасної бібліотеки обов’язково має бути виділена зона таких автоматів десь близько до виходу.
Є зручні, виділені кольором зони – коворкінг, лаунж, зона для навчання та майстер-класів. Деякі з таких зон зроблені мобільними – їх можна трансформувати залежно від задачі. Сучасне оформлення бібліотеки, як і інших громадських закладів, має бути зрозумілим без підказок. Де дитячі локації, де наукові видання, де художня література – все визначено кольором та навігаційними елементами.
До складу бібліотеки входить літературне кафе. Тут можна попрацювати за ноутбуком, почитати або просто випити непоганої кави та поспілкуватись. Звичайно, атмосфера менше придатна для зосередженої роботи. Тиша та зосередженість – це задачі для дизайну читального залу бібліотеки. Але класно, що в кафе може обговорити з друзями цікаву книгу. Або мамочки можуть почекати дітей, поки ще не закінчились заняття.
Отже, основні дизайнерські ідеї для бібліотеки, що сподобались:
- Відкритий open-space, простір зі зрозумілим зонуванням за допомогою меблів та кольорів. Є відчуття простору, а не маленьких кімнаток, заставлених шафами.
- Автоматизація та зручність всіх процесів.
- Не надто формальна, демократична атмосфера, що сприяє спілкуванню.
Бібліотека УКУ ім. Шептицького, Львів, Україна
Центр Митрополита Андрія Шептицького – приклад сучасного навчального закладу, до складу якого входять навчальні приміщення, громадський центр та бібліотека.
Одним з гасел УКУ є відкритість. Власне ця ідея відображена і в и з офісними бенчами (студенти не проти спілкування, їх не потрібно розсаджувати за окремі столи)дизайні бібліотеки. Сучасні, прозорі та легкі простори продумані з точки зори функції під свою цільову аудиторію – студентство. Тут зроблені зручні робочі зон, є м’які групи меблів для тих, хто дотягнув до останнього і має сидіти перед заліком в бібліотеці цілий день.
Красиве оформлення бібліотеки – задача важлива, але не першочергова. Головне, що інтер’єр має бути дуже функціональним. Наприклад, в випадку з бібліотекою УКУ акцентні елементи не є просто декором. Так, підвісні стельові панелі виконують звукопоглигаючу функцію.
Отже, що цікавого:
- В бібліотеку приходять працювати з ноутбуками чи планшетами. Тому робочі зони в читальних залах мають бути організовані по принципу офісних. Зручні розетки, ергономічні стільці тощо.
- Бібліотека – місце роботи. Не потрібно нагромаджувати тут портрети авторів, цитати про те, що “учєньє свєт”. Це радянський післясмак, якого ми не любимо.
- Акустика важлива. Тому грамотне використання матеріалів, що забезпечують звукокорекцію – обов’язкове.
Для того, щоб зрозуміти, яким має бути інтер’єр бібліотеки майбутнього, потрібно аналізувати наявний досвід. Ми вже почали. Маємо плани побачити на власні очі набільш незвичне оформлення бібліотек світу. Далі буде.